7 ve 8 Mayıs 2016

Etaplar

29112755

Etap 1: Uzun Mesafe Yarışı (7 Mayıs 2016 Cumartesi)

Türkiye Oryantiring Federasyonu’na, 1. Gün – uzun ya da orta mesafe etabı için “Ülke Sıralamasına Puan Verecek Özel Yarışma” başvurusu yapılmıştır. Derin bir vadi, birçok girinti, tepe ve kayalıklardan oluşan, genel olarak açık ve yarı açık olan, çam ve ahlat ağaçları ile kaplı bir arazidir. Birçok orman yolu ve patika mevcuttur. Uzun kollu ve paçalı giysiler giyilmesi, çivili ayakkabı ve tozluk kullanılması tavsiye edilir.

Ölçek: 1 / 10 000 – 1 / 15 000, Eşyükselti Aralığı: 5 m

Baz Harita Çalışması: Erdinç Taşel Haritacılar:Cesare Tarabocchia Mart- Nisan 2016 tarihlerinde harita yenilecek, çizilmeyen yeni alanlar eklenecektir.

a_IMG_2423

Etap 2: Bayrak Yarışı (8 Mayıs2016 Pazar)

ODTÜ Yerleşkesi binaları arasında, arnavut taşlı yaya yollarında, yer yer ormanlık arazide koşacağınız bir alandır. Araç trafiği mevcuttur. Yerleşke bölgesinde alçak binalar ve sulama muslukları bulunmaktadır. Koşarken bu engellere dikkat edilmesi tavsiye edilir.

Ölçek: 1 / 4000 – 1 / 5000 , Eşyükselti Aralığı: 2,5 m

Haritacılar: Erdinç Taşel, Elif Yurdanur Taşel, Mart – Nisan 2008, Mart – Nisan 2013 Mart- Nisan 2016 tarihlerinde harita yenilecek, çizilmeyen yeni alanlar eklenecektir.

Bayrak Yarışı Nedir?: 3 kişilik takımlar halinde yarışılır. Takımın ilk üyeleri toplu çıkışla kendi parkurlarına başlar. Parkurunu bitiren 1. sporcu, 2. sporcunun haritasını kendisine vererek 2. parkura çıkmasını sağlar. Aynı şekilde parkurunu bitiren 2. sporcu da, 3. sporcunun haritasını kendisine teslim ederek, son sporcunun parkura çıkışını sağlar. Son çıkan takım üyesinin bitişteki elektronik sisteme ulaşmasıyla süre durdurulur ve toplu çıkıştan, 3. sporcunun bitiriş zamanına kadarki süre kazanma süresidir ve buna göre sıralama yapılır.

NOT: Takım oluşturamayan ancak yarışmak isteyen katılımcıları organizasyon üçer kişilik takımlara ayıracaktır. Yarış sabahı harita durumuna göre takım oluşturan kişiler için kayıt alınabilir ancak bunun için garanti verilememektedir.

Bayrak Yarışı Yarış Düzeni: Yarış başlamadan en az 15 dakika önce, her takımın ilk sporcusu “toplu çıkış alanında” yerini almalıdır. Parkurda ikinci ve üçüncü sırada çıkış alacak olan takım sporcularının çıkış zamanlarını tahmin edebilmesi için çıkış alanına yakın “seyirci hedefi” bulunmaktadır. Takım arkadaşını gözlemlemek ve doğru zamanda çıkış koridorunda bulunmak sporcunun kendi sorumluluğundadır. Sporcu son hedefe (100 numara) geldiğinde, sıradaki takım arkadaşı “2. ve 3. sporcuların çıkış” koridorunda hazır bulunmalıdır. Parkurunu bitiren sporcu, son hedefine bastıktan sonra haritasını “harita bırakma yerine” bırakır. Göğüs numarasına uygun şekilde hazır bulunan haritalardan, takım arkadaşının haritasını kendisine teslim eder. Haritasını alan sıradaki takım sporcusu parkuruna başlar. Takımın son sporcusu bitiş istasyonuna bastığında takımın parkuru tamamlanmış olur. Yarışta takım diskalifiye süresi bulunmakta olup, organizasyon tarafından belirtilecek olan zamandan sonra parkurlarını tamamlayan takımlar sıralamaya katılmayacaklardır. Ancak tüm takım sporcuları diskalifiye zamanından sonra kendi haritalarını alıp parkurlarını, parkur toplama saatine kadar tamamlayabilirler. Parkurda START (çıkış) istasyonu bulunmayacaktır. Çıkış alanına giren her sporcunun SI kartını CLEAR (temizleme) ve CHECK (kontrol) yapması kendi sorumluluğundadır. Takımın ilk iki sporcusu bir sonraki arkadaşına haritasını verdikten hemen sonra FINISH istasyonuna basıp, bilgisayar masasına uğramak zorundadırlar. Son sporcular da parkur bitiminde FINISH (bitiş) istasyonuna basıp bilgisayar masasına gideceklerdir.